sklep@marianek.pl   |    530-755-774Darmowa dostawa od 199 zł

Kolka u niemowląt - przyczyny, objawy, leczenie.

Kolka u niemowlaka to jedno z najcięższych doświadczeń jakie spotyka świeżo upieczonych rodziców. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się wtedy szukanie sposobu na uśmierzenie cierpienia maluszkowi. Niestety kolka jest to bardzo popularna przypadłość wśród niemowląt i mija po około 4 miesiącu życia. Wcześniej można jedynie łagodzić jej przebieg. 

Kolka u noworodka - przyczyny

Jedną z przyczyn występowania kolek u maluszków jest rozwijający się układ pokarmowy, który ma kłopoty z poradzeniem sobie z połykanym powietrzem nagromadzonym w jelitach i brzuszku. Skutkiem tego jest fakt, iż nie wydziela on odpowiedniej ilości enzymów trawiennych m.in. laktazy. Laktaza jest to enzym, który odpowiada za trawienie cukru mlecznego - laktozy. Aby układ pokarmowy działał sprawnie potrzebna jest koordynacja pracy jelit (ruchy robaczkowe) z mięśniami odpowiedzialnymi na wydalanie. Dodatkowo treść w jelitach może przesuwać się nieprawidłowo wywołując tym samym bolesne wzdęcia. Kolki u niemowląt pojawiają się niezależnie od tego czy maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym czy piersią. Przyczyną powstawania kolek może też być gwałtowny rozwój układu nerwowego. 

Objawy kolki u noworodka

Do podstawowych objawów kolki zalicza się płacz i krzyk, który bardzo trudno uspokoić. Dziecko mające kolkę podkurcza mocno nóżki, ma twardy brzuszek, może też puszczać gazy i ulewać. Atak kolki wiąże się często z długimi godzinami noszenia i tulenia przez rodziców. Czas w jakim pojawia się kolka to najczęściej okres od około 3 tygodnia życia do 4 miesiąca. W skrajnych przypadkach nawet do 6 miesiąca życia. Najczęściej zaś zaczyna się w drugim miesiącu. Aby rozpoznać kolkę kluczowe jest zaobserwowanie trzech kryteriów: dziecko płacze przez minimum 3 godziny dziennie, zwykle w porach popołudniowo-wieczornych, płacz ten pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu a cały proces trwa 3 tygodnie (zasada 3 x 3). Zdarza się że ataki nagle ustępują, jednak po jakimś czasie znowu wracają. Jeśli jednak dolegliwości brzuszkowe nie ustępują po 6 miesiącu życia, należy w takim przypadku skonsultować dziecko z gastroenterologiem, ponieważ może okazać się, że wcześniejsze ataki nie były skutkiem zwykłej kolki niemowlęcej tylko poważniejszą przypadłością fizjologiczną, która wymaga diagnozy i leczenia specjalistycznego.

Jak sobie radzić z kolką u dziecka?

Niestety smutną wiadomością dla rodziców jest fakt, że na kolkę niemowlęcą nie mam stu procentowego lekarstwa. Istnieje za to wiele sposobów, które warto wypróbować, aby ulżyć maleństwu w cierpieniu. Wśród specyfików dostępnych w aptekach łagodzących ataki, znaleźć możemy krople, które w składzie zawierają symetykon. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe gazów, likwiduje wzdęcia i ból, a co ważne nie wykazuje znaczących działań niepożądanych. Innym sposobem jest podawanie dziecku probiotyków. Są to dobroczynne bakterie, które odpowiadają za prawidłowe trawienie, ale także za odporność całego organizmu. Szczególnie zaleca się podawanie ich dzieciom, które przyszły na świat przez cesarskie ciecie, ponieważ nie miały one szans na pozyskanie zdrowej flory bakteryjnej od matek, nie mając kontaktu z ich drogami rodnymi, oraz dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione piersią czerpią dobroczynne bakterie z mleka matki, jednak podawanie im probiotyku z pewnością nie zaszkodzi. 

Naturalne metody łagodzenia kolki

Oprócz wyrobów z apteki istnieje wiele naturalnych sposobów na kolki. Pomagają one uspokoić dziecko oraz wspomagają rozluźnieniu brzuszka. Usunięcie skurczów i napięcia z jelit jest możliwe przez rozgrzewanie, delikatny masaż czy też noszenie w chuście. Do złagodzenia bólów pomogą także ciepłe okłady z suchych termoforków wypełnione pestkami wiśni. Za ich pomocą można dodatkowo masować brzuszek dziecka, co pomoże uwolnić nadmiar gazów nagromadzonych w brzuszku. Termofor należy podgrzać w kuchence mikrofalowej, piekarniku lub na kaloryferze. Termofor z pestkami wiśni można także schłodzić i zastosować na urazy takie, jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia. Rozgrzany termoforek jest idealny na okłady w trakcie migreny. W przypadku ataku kolki pomocny może się okazać biały szum. Jest to rodzaj hałasu, który uspokaja niemowlęta i ułatwia im zasypianie. Może to być szum włączonej suszarki do włosów, szum deszczu, gotującej się wody, morskich fal, zamieci śnieżnej itp. Znaleźć je można w specjalnych aplikacjach na telefon. Coraz więcej dostępnych na rynku jest szumiących przytulanek, w którą dziecko może się wtulić. Aby zapobiegać występowaniu kolek, pomocne są regularne masaże naoliwionymi dłońmi brzuszka dziecka oraz ćwiczenie z dzieckiem tzw. „rowerka”. Warto też często kłaść maluszka na brzuszku w ciągu dnia, ale tylko pod opieką dorosłego. Pomoże to na odprowadzenie zaległych gazów z jelit i dodatkowo „wymasuje” brzuszek ułatwiając też wypróżnianie się. Pomocne jest też noszenie dziecka w chuście, które czuje bliskość rodzica. Ciasno przytulony maluch czuje ciepło, słyszy bicie serca, jest delikatnie kołysany podczas ruchu co zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Polecane termoforki z pestek wiśni

Wpływ metody karmienia na kolki

Statystyki mówią, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią na kolki niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym., ponieważ mleko matki wchłania się lepiej i ma składniki, które nie można wytworzyć w sposób sztuczny. Nie oznacza to jednak, że dzieci karmione piersią nie mają w ogóle kolek. Przyczyną kolek może być połykanie powietrza, wiec karmiąc piersią należy zwrócić uwagę na prawidłowe przystawienie go do piersi. W przypadku mleka modyfikowanego można próbować zmieniać mleko jeśli podejrzewa się, że to właśnie ono jest przyczyną kolek. Czasem zmiana mleka na takie o innym składzie pomaga. Do mleka w butelce można dodawać także enzym: laktazę. W sprzedaży dostępne są także butelki i smoczki antykolkowe. Niestety trudno jest od razu trafić w idealny zestaw i zwykle należy przetestować kilka ich rodzajów. Co ważne nie powinno się stosować zestawów nieodpowiednich do wieku dziecka. Nie wolno powiększać dziurek w smoczkach lub też pozostawiać dziecka podczas karmienia bez opieki.
 

wstecz