sklep@marianek.pl   |    530-755-774Darmowa dostawa od 99 zł

Pielęgnacja noworodka – jak prawidłowo dbać o higienę dziecka?

Data publikacji: 07.02.2022

Wiele rodziców już w trakcie ciąży poszukuje informacji dotyczących pielęgnacji noworodka. Chcą wiedzieć jak najwięcej o prawidłowej higienie nowego członka rodziny. Dzięki czemu po narodzinach będą mogli zaoszczędzić sobie sporo stresu. Jednakże musimy sprawdzać czy informację którymi się kierujemy obecnie obowiązują, gdyż niektóre wiadomości odnośnie pielęgnacji noworodka mogą być po prostu nieaktualne. Dlatego też, warto odświeżać sobie tą wiedzę bez względu na to czy posiadamy już dzieci, czy to będzie nasze pierwsze maleństwo. 

Delikatna skóra noworodka

Każdy z nas wie, że skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna. W związku z czym, konieczna jest specjalna pielęgnacja, która zadba o jej szczególne potrzeby. Stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia oraz regularnie wykonywanie czynności higienicznych pozwoli nam uniknąć problemów skórnych. W tym artykule pragniemy przedstawić najważniejsze kwestie dotyczące pielęgnacji noworodka, aby ułatwić rodzicom pierwsze chwile z maluszkiem.

Kąpiel noworodka

Choć jeszcze kilka lat temu noworodki były kąpane już w szpitalu, dziś odchodzi się od tych praktyk. Wyjątkiem są sytuacje w których kąpiel dziecka przewyższa nad korzyściami płynącymi z mazi płodowej. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów dowodzą, że pierwsza kąpiel powinna być odroczona nawet do 7 dni po urodzeniu. Dzięki czemu, dziecko będzie mogło pobierać niezbędne właściwości z mazi płodowej, która wywiera pozytywny wpływ na jego skórę. Następnie rekomenduje się kąpanie noworodka 2-3 razy w tygodniu. Jednak, warto mieć na uwadze, że kąpiel noworodka to kwestia indywidulana i zależy od naszego dziecka. Przeprowadzenie kąpieli to nie tylko umycie ciałka naszego maluszka, to również doświadczenia sensoryczne, które mogą być pomocne naszemu dziecku. Dzięki stałej, wieczornej rutynie nasza pociecha może wyciszyć się, a jego jakość snu znacznie polepszyć. Dlatego jeśli nasz noworodek lubi się spędzać czas w wodzie i potrzebuje stałego rytmu dnia, można kąpać go codziennie. W przypadku, gdy będziemy kąpać maluszka co kilka dni, konieczne jest oczyszczanie twarzy, dłoni, fałdów skórnych i okolicy pieluszkowej każdego dnia. 

Jak przygotować się do kąpieli noworodka?

Aby kąpiel noworodka odbyła się dość sprawnie musimy przygotować wszystkie niezbędne rzeczy. Ważne jest, aby w zasięgu ręki były: czyste pieluszki, krem lub zasypka do pielęgnacji pupy, ręcznik, płyn do kąpieli, piżamka, gaziki, ewentualnie myjka. Nie możemy zapomnieć o przygotowaniu pomieszczenia, w którym będziemy kąpać noworodka. Najlepiej, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła ponad 24°C i zadbać o to, aby nie było żadnych przeciągów. Gdy pomieszczenie będzie odpowiednio nagrzane, pora na nalanie wody do wanienki. Przygotowując kąpiel dla maluszka powinniśmy napełnić wanienkę wodą o temperaturze ok. 34-37 °C. Pamiętajmy, aby woda sięgała do połowy brzuszka, gdyż w przypadku małej ilość wody dziecko może się wyziębić oraz wystraszyć. Nie trzeba martwić się o kikuta pępowinowego, który ulegnie zmoczeniu. Po kąpieli należy zadbać i o niego, ale o tym później. Optymalny czas kąpieli noworodka wynosi maksymalnie 5 min. Rodzice często pytają czy woda do kąpieli musi być przegotowana. Odpowiedź brzmi NIE. Przegotowaną wodą oczyszczamy jedynie twarz noworodka. 

Akcesoria do kąpieli

Na zabawki do kąpieli dla dziecka z pewnością przyjdzie czas, to pomocna dla wielu rodziców może okazać się materiałowa myjka. Materiał z jakiego powinna być wykonana to bawełna lub bambus. Bambusowe myjki są szczególnie polecane dla dzieci ze skłonnościami do alergii skórnych, gdyż posiadają właściwości bakteriobójcze oraz antyalergiczne. Oczywiście myjka może okazać się zbędnym gadżetem, gdyż rodzicom może być wygodniej umyć dziecko dłońmi. Dlatego zastosowanie myjki do kąpieli jest kwestią indywidualną.

Kosmetyki dla noworodka

Wchodząc do drogerii czy sklepu z produktami przeznaczonymi dla pielęgnacji dzieci, półki aż uginają się od ilości różnego rodzaju kosmetyków. Dla rodziców może to stanowić nie lada problem, bo które z nich będą najlepsze dla naszego dziecka? Stając przed wyborem kosmetyków do pielęgnacji noworodka musimy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. I choć czytając go często może się wydawać, że to czarna magia, kierujmy się zasadą: im krótszy skład, tym lepiej! Niestety, ale wiele znanych i reklamowanych marek nie może pochwalić się dobrym składem swoich produktów. Ważne jest, aby kosmetyki, które zamierzamy kupić naszemu maluszkowi były przede wszystkim bezpieczne, pozbawione sztucznych barwników oraz naturalne. Jeśli nasz maluszek zmaga się z wysuszoną skórą warto postawić na emolient do kąpieli, który nawilży skórę dziecka. 

Jakich kosmetyków dziecko potrzebuje?

Jak wiadomo, oprócz płynu do kąpieli czy emolientu, do pielęgnacji noworodka potrzebujemy jeszcze innych kosmetyków. Z pewnością przyda się nam mleczko lub oliwka do ciała z betuliną, krem do pielęgnacji pupy oraz preparat na ciemieniuchę. Oliwką lub mleczkiem smarujemy ciałko noworodka po kąpieli, aby je nawilżyć i zapobiec utracie wody z naskórka. Do codziennej pielęgnacji okolicy pieluszkowej należy wybierać krem, który w swoim składzie nie posiada tlenku cynku (Zinc Oxide). Krem zawierający tlenek cynku stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy u dziecka wystąpiły odparzenia, zaczerwienienia bądź wysypka, nigdy profilaktycznie! Preparat na ciemieniuchę przyda się nam, aby w łatwy sposób usunąć ją z główki dziecka. W zaleceniach producenta jest napisane, na jaki czas przed kąpielą należy preparat nałożyć na główkę niemowlęcia. Następnie podczas kąpieli zostaje on zmyty, a po kąpieli odpowiednią szczoteczką wyczesujemy ciemieniuchę. Innym wyborem do walki z ciemieniuchą może być zakup oliwki, która również nawilży główkę dziecka.

Kikut pępowinowy – jak o niego zadbać?

Dawniej do pielęgnacji kikuta pępowinowego stosowało się różnego rodzaju środki. Jednakże najnowsze zalecenia dotyczące kikuta pępowinowego mówią o jego suchej pielęgnacji. Na czym ona polega? Sucha pielęgnacja to nic innego jak dokładne osuszenie pępka gazikiem po kąpieli i pozostawienie go na krótki czas odsłoniętego. Kikutem pępowinowym możemy ruszać na boki w celu usunięcia wszelkiej wilgoci, ale nigdy nie pociągamy go do góry. Ważne w pielęgnacji kikuta pępowinowego jest jego wietrzenie. Podczas zmiany pieluszki musimy odwinąć ją, tak aby pępuszek dziecka miał stały dostęp powietrza.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Już od pierwszych dni życia noworodka warto zadbać o higienę jamy ustnej. W tym celu, najlepiej codziennie przemywać dziąsełka wraz z językiem za pomocą gazika nasączonego letnią, przegotowaną wodą. Taki rodzaj pielęgnacji z pewnością pomoże nam rozpoznać czy nasze dziecko nie posiada pleśniawek. W przypadku pleśniawek konieczna będzie specjalistyczna pielęgnacja zalecona przez lekarza pediatrę.

Malutkie paznokcie – kiedy i jak je obciąć? 

Obcinanie paznokci noworodkowi u wielu rodziców może wywoływać sporo niepokoju. Jednak nie ma czym się martwić. Aby zapobiec skaleczeniu maluszka wystarczy przeprowadzić pielęgnację paznokci kiedy dziecko jest najedzone i spokojne bądź ucina sobie drzemkę. Zalecane jest, aby pierwsze obcięcie malutkich paznokci nastąpiło po powrocie ze szpitala do domu. Paznokcie u dłoni obcinamy nadając im okrągły kształt, zaś paznokcie u stóp należy obciąć w linii prostej. Po zakończonej pielęgnacji powinniśmy skontrolować czy nie powstały ostre zakończenia, mogące doprowadzić do zadrapania przez dziecko. Obecnie nie zaleca się stosowania tzw. niedrapków dla niemowląt, gdyż ograniczają one ruchomość dłoni.

Pielęgnacja uszu

Przeprowadzając pielęgnację naszego noworodka nie możemy zapomnieć o jego uszach. Jednak pamiętajmy, że nie można wprowadzać patyczków do kanału słuchowego! Również specjalne preparaty do pielęgnacji uszu nie powinny być stosowane u noworodków. Podczas pielęgnacji uszów maluszka należy oczyszczać małżowinę uszną oraz miejsce za uszami przy pomocy wacików. 

Jak w prawidłowy sposób zmieniać pieluszkę noworodkowi

Prawidłowa zmiana pieluszki noworodka ma ogromy wpływ na jego rozwój stawów biodrowych. Ten rodzaj pielęgnacji to nie tylko zaspokojenie potrzeb higienicznych, ale także stymulacja rozwoju ruchowego dziecka. Dlatego też, zmieniając pieluszkę maluszkowi powinniśmy wykorzystywać elementy przetaczania dziecka na boki, wkładając rękę między nogi. Zakazane jest podnoszenie miednicy dziecka pociągając go za nóżki! 

Jak często przewijać noworodka

Choć nie ma odgórnie ustalonych wskazań, jak często przewijać noworodka, niemniej jednak zmiana pieluszki powinna odbywać się nie rzadziej niż co trzy godziny. Oczywiście tyczy się to jedynie przypadku, gdy w pieluszce znajduje się wyłącznie mocz. Kiedy zauważymy, że noworodek zrobił kupkę, niezwłocznie przystępujemy do zmiany pieluchy na nową. Regularne zmienianie pieluch maluszkowi zapewni mu komfort oraz pozwoli uniknąć problemów skórnych w okolicy pieluszkowej.

Podsumowując, stosując się do aktualnych zaleceń odnośnie pielęgnacji noworodka możemy uchronić nasze maleństwo przed niechcianymi reakcjami skórnymi. Systematyczna pielęgnacja dziecka zapewni mu komfort oraz spokojny sen. Stosując odpowiednie kosmetyki oraz praktyki higieniczne możemy być pewni, że dziecko oraz jego skóra podziękują nam za okazaną troskę. Wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu rozwialiśmy sporo wątpliwości dotyczących pielęgnacji noworodka, dzięki czemu opieka nad maluszkiem nie będzie Was tak bardzo stresować. ????
 

wstecz