sklep@marianek.pl   |    530-755-774Darmowa dostawa od 149 zł

Smoczek dla niemowlaka - wróg czy przyjaciel?

Data publikacji: 13.05.2021

Smoczek – dla jednych rodziców nieodłączny element niemowlęcej wyprawki, dla innych zaś bezużyteczny przedmiot. Stając przed wyborem o zakupie smoczka dla naszej pociechy, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Dzięki czemu, będziemy mogli podjąć świadomą decyzję o zakupie i wybraniu najlepszego smoczka.

Jaki smoczek wybrać?

Wiele różnych aspektów wpływa na wybranie najlepszego smoczka dla naszego malucha. Możemy wybierać spośród smoczków o różnej budowie, materiałach czy też pod względem wizualnym. Jednak przede wszystkim przy wyborze smoczka powinniśmy się kierować wiekiem dziecka oraz jego indywidualnymi preferencjami. Inny smoczek będzie przeznaczony dla dzieci karmionych piersią, a inny dla karmionych butelką. Wpływ na wybór ma oczywiście wielkość smoczka, bo przecież niemowlęciu nie podamy smoczka przeznaczonego od 12. miesiąca życia. Dlatego też, aby pomóc przy wyborze idealnego smoczka dla naszej pociechy przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji dotyczących smoczków.

Podział smoczków

Smoczki dla dzieci możemy podzielić ze względu na ich kształt oraz materiał, z którego są wykonane. Ponadto, smoczki różnią się między między sobą kształtem tarczy, która wpływa na komfort użytkowania przez maluszka.

Kształt smoczka

  • Anatomiczny (ortodontyczny) – doskonale odwzorowuje kształt matczynego sutka. Jego główną zaletą jest dopasowanie do buźki dziecka, a poprzez ścięty kształt nie wpływa na powstawanie wad zgryzu. Smoczek anatomiczny jest rekomendowany przez stomatologów.
  • Dynamiczny – jego zadaniem jest zachowywanie naturalnego sposobu ssania. Poprzez rozciąganie się i kurczenie idealnie imitują brodawkę sutkową i nie mają negatywnego wpływu na karmienie piersią. 
  • Okrągły – gumka rozszerza się od nasady do główki przypominając kształt żarówki, dzięki czemu najlepiej ze wszystkich smoczków utrzymuje się w buźce dziecka.
  • Fizjologiczny (symetryczny) – jest spłaszczony po obu stronach, aby dopasować się do jamy ustnej dziecka. Jego zadaniem oprócz uspokojenia maluszka jest zapobieganie przed wadami zgryzu.

Materiał wykonania

  • Smoczki silikonowe - Bezbarwne, bezzapachowe i nieposiadające smaku. Smoczki silikonowe są znacznie twardsze niż smoczki kauczukowe, a to z kolei przekłada się na ich dłuższe użytkowanie. W momencie pojawienia się zmatowienia na smoczku, należy go wymienić. Ssanie smoczka silikonowego wymaga od dziecka nieco większego wysiłku, jednak może to przekładać się na stymulację aparatu mowy.
  • Smoczki kauczukowe - Posiadają złotobrązowy, matowy kolor i w odróżnieniu do smoczków silikonowych mają charakterystyczny zapach, który przekłada się na posmak. Najbardziej cenioną zaletą smoczków kauczukowych jest ich naturalne pochodzenie, przez co nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i są bezpieczne już od 1. dni życia noworodka. Ssanie smoczka kauczukowego, nie wymaga od dziecka większego wysiłku. 

Kształt tarczy smoczka

  • Ósemka z wycięciem u góry – posiada specjalne wycięcie u góry na nosek dziecka oraz otworki pozwalające na dopływ powietrza, należy pamiętać o odpowiednim włożeniu do ust niemowlęcia.
  • Ósemka z wycięciem na górze i na dole – tak jak w przypadku ósemki z wycięciem jedynie na górze posiada specjalne wycięcia na nosek oraz otworki wentylacyjne. W tym przypadku możemy dowolnie wkładać go do ust dziecka.
  • Motylek -  posiada niewielkie rozmiary, a także specjalnie zaprojektowane otwory, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza i ochronią przed otarciami wokół ust.

Jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersią, a jaki dla karmionego butelką?

W zależności od sposobu karmienia naszego maluszka powinniśmy dobrać odpowiedni dla niego smoczek. Dla dzieci karmionych piersią polecane są smoczki fizjologiczne (symetryczne), które nie zaburzają naturalnego odruchu ssania. Zaś dla dzieci karmionych butelką najlepszym rozwiązaniem jest zakup smoczka o okrągłym kształcie.

Smoczek dla noworodków i niemowląt

Wybór odpowiedniego smoczka dla noworodka czy niemowlęcia jest niezwykle ważny, gdyż wpływa on na komfort naszego maluszka. Podstawową kwestią, którą należy się kierować przy doborze smoczka to wiek dziecka. W zależności od jakiego producenta zdecydujemy się zakupić smoczek należy zapoznać się z informacją na opakowaniu. Producenci posiadają różne przedziały wiekowe oferowanych smoczków. Co więcej, smoczek należy również dostosować do wielkości buźki dziecka. Czasem przedział wiekowy może okazać się błędny w porównaniu do rozmiaru jamy ustnej maluszka.

Smoczek dla wcześniaków

Smoczek dla wcześniaków pełni nie tylko funkcję uspokajającą, ale także terapeutyczną. Dlatego wybierając smoczek dla wcześniaka wybieramy najmniejszy rozmiar. Ponadto, warto zwrócić uwagę na kształt tarczy smoczka. Dla wcześniaków polecany jest smoczek o motylkowej tarczy, która ma niewielki rozmiar i nie przysłania buzi dziecka.

Smoczek na noc - sposób na spokojny sen

Jeśli dziecko ma problem z zasypianiem można podać mu smoczek, aby ukoić maluszka. Jednak, gdy dziecko zaśnie należy wyciągnąć smoczek z ust, gdyż w momencie przyzwyczajenia się dziecka do smoczka, jego samoistnie wypadnięcie będzie skutkowało obudzeniem się maleństwa. Tym bardziej, w przypadku kataru może być to uciążliwe, gdy dziecko będzie wymagało smoczka, a zaś jego podanie uniemożliwi spokojne oddychanie.

Czy warto korzystać ze smoczka? Jeśli tak, to kiedy?

To pytanie często stawiają sobie młodzi rodzice, którzy po raz pierwszy doczekali się potomstwa. Zdania wśród logopedów, pediatrów czy neonatologów są różne i w zależności od dziecka podanie smoczka może być dobrym bądź złym rozwiązaniem. W przypadku dzieci donoszonych i rozwijających się prawidłowo podanie smoczka uzależnia się od stabilizacji laktacji. Gdy laktacja zostanie ustabilizowana wtedy możemy podać dziecku smoczek. Inaczej będziemy podchodzić do dzieci urodzonych przedwcześnie i z problemami zdrowotnymi. Tutaj podanie smoczka stymuluje prawidłowy rozwój i wyrobienie prawidłowego odruchu ssania. Co więcej, w przypadku wcześniaków smoczek pełni funkcję uspakajającą podczas pobytu w szpitalu. Dlatego, tak ważne jest, aby decyzję o korzystaniu ze smoczka podjąć w sposób właściwy i świadomy. Przez co mamy pewność, że jego podanie nie wpłynie w negatywny sposób na naszego maluszka.

Przechowywanie smoczka

Posiadając smoczek należy także zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Przechowując smoczek w specjalnym opakowaniu mamy pewność, że jest higienicznie i bezpiecznie chroniony. Ponadto, używanie pojemniczków na smoczek sprawia, iż wiemy gdzie się on znajduje i nie musimy go długo szukać. Producenci wychodząc naprzeciw potrzeb rodziców oferują atrakcyjne opakowania na smoczki, które nie tylko są praktyczne, ale także niezwykle urocze.

Polecane pojemniki na smoczek

Zgubienie smoczka – jak się przed nim uchronić? 

Kto z rodziców choć raz zgubił smoczek, ten wie z czym to się wiąże. Płacz dziecka i szybka podróż do sklepu czy apteki po nowy egzemplarz. Dlatego też, aby uchronić się przed zgubieniem smoczka warto do wyprawki dziecka dołączyć zawieszkę na smoczek. Dzięki niej, nawet podczas spaceru smoczek będzie zawsze pod ręką, bez obaw o zgubienie. Należy jednak pamiętać, by zawieszkę zapinać w bezpieczny sposób, zapobiegając rozerwaniu bądź zaplątaniu wokół szyi dziecka. Dodatkowo, coraz częściej możemy spotkać personalizowane zawieszki do smoczka, które nie tylko chronią przed zgubą, ale także są piękną pamiątką dla naszego dziecka.

Polecane zawieszki do smoczka

Bibs - Innowacyjny smoczek kauczukowy

Od jakiegoś czasu na rynku artykułów dla dzieci króluje smoczek duńskiego producenta - Bibs. Jest on niezwykle popularny, a swoją sławę zdobył między innymi za sprawą przyciągającego uwagę, oryginalnego designu. Smoczek Bibs został wykonany z organicznego, w 100% naturalnego kauczuku Hevea, który posiada właściwości antyalergiczne i jest nietoksyczny. Z tego też względu, jest w 100% bezpieczny dla dzieci już od pierwszych dni życia. Specjalnie zaprojektowana tarcza smoczka sprawia, że nie styka się ona z buzią i brodą dziecka, tym samym zapobiegając występowaniu podrażnień w tych okolicach. Ponadto, na tarczy znajdują się otwory wentylacyjne, które zapewniają swobodny przepływ powietrza oraz ułatwiają dziecku oddychanie.

Jak prawidłowo dbać o smoczek Bibs?

Przed każdym użyciem smoczek Bibs należy umyć w ciepłej wodzie z mydłem oraz wysuszyć. Dodatkowo, sprawdzamy jego stan, przekrzywiając go na różne strony. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń smoczek należy wymienić na nowy. Nie pozostawiamy smoczka w miejscach narażonych na działanie wysokich temperatur m.in. bezpośrednie promienie słoneczne czy w płynach do dezynfekcji przez dłuższy czas niż zaleca producent. Aby ochronić smoczek przed niepożądanymi działaniami zewnętrznymi zaleca się przechowywać go w specjalnym opakowaniu na smoczek.

Smoczek Bibs przed pierwszym użyciem

Przed podaniem smoczka dziecku należy go starannie umyć oraz wyparzyć, zalewając smoczek na około 5 minut. Następnie smoczek wyjmujemy z wody i odstawiamy do wystudzenia. Nie należy smoczka sterylizować w mikrofalówce oraz myć w zmywarce!

Co jaki czas należy wymieniać smoczek Bibs na nowy?

W zaleceniach producenta jest rekomendowane wymienienie smoczka na nowy po 30 dniach użytkowania, zaś w przypadku uszkodzeń należy bezzwłocznie wymienić. Wymianę smoczka uzależnia się także od częstotliwości jego wykorzystania oraz siły ssania dziecka. Jeśli dziecko sporadycznie korzysta ze smoczka czas użytkowania można wydłużyć do 60 dni.

Polecane smoczki kauczukowe

Polecane smoczki silikonowe

 

wstecz