sklep@marianek.pl   |    530-755-774Darmowa dostawa od 199 zł

Spacery z niemowlakiem. Jak się do nich przygotować?

Kiedy pogoda dopisuje, warto spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Lekarze mówią, aby wychodzić na spacery z dziećmi jeśli to możliwe codziennie, na co najmniej dwie – trzy godziny. Jeśli jest słonecznie to pod wpływem słońca organizm wytwarza witaminę D, niezwykle ważną w budowaniu zdrowych kości, odporności i szeregu innych rzeczy.

Jeżeli jest bardzo gorąco to należy spacerować w cieniu, a dziecko osłonić daszkiem z wózka lub parasolką. Nie wolno zasłaniać dziecka dodatkowymi kocykami, pieluchami itp., bo grozi to przegrzaniem lub groźniejszymi konsekwencjami. W upalne dni należy spacerować w godzinach porannych i popołudniowych. Między 11 a 15 najlepiej jest unikać spacerów, ponieważ słońce grzeje wtedy najmocniej. Spacer nie będzie należał do najprzyjemniejszych, a dodatkowo może się przyczynić do udaru u dziecka lub u mamy. 

Najważniejszy jest plan.

Wybierając się na spacer, należy zaplanować kilka rzeczy. Najlepiej jest wybrać się z dzieckiem już nakarmionym i przewiniętym. Nie trzeba będzie, więc szukać dodatkowych miejsc na karmienie czy przewijanie. Co nie zmienia faktu, że w podręcznej torbie zawsze musi się znaleźć paczka mokrych chusteczek, przenośny przewijak lub mata oraz pielucha na zmianę…, bo wiadomo…”niespodzianka” może się pojawić w każdej chwili…. 

Torba - „must have” każdego spaceru

Na spacerze konieczna będzie pojemna torba, która pomieści wszystkie niezbędne „mamine” szpargały. Każda mama wie, że spacer z dzieckiem to jak wyprawa na koniec świata. Tak, więc kupując torbę należy zwracać uwagę na to, aby była ona przede wszystkim lekka. Dobrze, jeśli ma kilka kieszeni, aby zawartość nie mieszała się ze sobą. Przed jej zakupem należy sprawdzić, z jakiego jest uszyta materiału. Najlepiej by była łatwa w czyszczeniu. Fajnie by było, aby można ją było rozpinać jedną ręką. Producenci oferują też takie, które w wyposażeniu mają matę do przewijania czy pojemnik trzymający ciepło (na mleko lub napoje).

Co zabrać na spacer, żeby uniknąć spakowania całego domu i pół lodówki? 

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku mamy dziecko, z którym wyruszamy na spacer. Jeśli jest to noworodek lub niemowlę, to należy zabrać jak już wcześniej wspomniano chusteczki nawilżające, (najlepiej takie z jak najkrótszym i dobrym składem), pieluchę na zmianę, ubranko na zmianę w razie zabrudzenia, matę lub podkład do przewijania, zabawki dostosowane do wieku, krem na buzie. Jeżeli jest chłodno i niepewnie, warto ze sobą wziąć kocyk, najlepiej dwustronny, aby ochronić dziecko. Będzie on też świetną matą do zabawy, gdy postanowicie zrobić sobie przerwę i pobawić się na trawie. Gdy maluszek ulewa, lub mama karmi piersią to warto mieć ze sobą dodatkową pieluszkę tetrową, aby móc się zasłonić i dyskretnie nakarmić malucha, nie przyciągając niepotrzebnie wzrok innych przechodniów i unikając zbędnych, niekoniecznie zasadnych i mądrych komentarzy. Gdy maluch używa smoczka to niezbędnikiem okaże się też praktyczna zawieszka do smoczka, dzięki czemu uniknie się jego zgubienia. A wiadomo, zgubiony smoczek, gdy nie ma się w zapasie kilku sztuk to katastrofa… Jeśli dziecko nie jest karmione piersią to należy zabrać ze sobą mleko modyfikowane, wodę w termosie do jego przygotowania i butelkę. Jeśli dziecko jest większe to można zabrać ze sobą jakieś zdrowe przekąski, soczek czy wodę. Podczas spaceru nie może również zabraknąć zawieszki z czerwoną kokardką przypiętej do wózka na szczęście.

Polecane zawieszki do smoczka

Spacer z niemowlakiem - co dla mamy?

Oprócz butelki wody, oczywiście portfel, telefon, klucze. Przydatny może okazać się także płyn dezynfekujący do rąk, po zmianie pieluchy a w pobliżu nie ma toalety. Karmiąca mama może mieć też w zapasie wkładki laktacyjne. Gdy maluszek zaśnie to podczas drzemki mama może sobie poczytać, wiec jakaś książka lub ulubione czasopismo, zdrowe przekąski do pochrupania, okulary przeciwsłoneczne i pomadkę do ust dla lepszego samopoczucia. 

Jak ubrać dziecko na spacer?

Wszystko zależy oczywiście od pory roku. W ciepłe, letnie dni wystarczy body, przewiewna czapeczka i ewentualnie skarpetki. W okresie kiedy pogoda jest zmienna i np. wietrzna, należy zabrać ze sobą jakieś nakrycie głowy dla dziecka. W lecie może to być cienka bawełniana chusta, czapeczka, a w pozostałe pory roku dobrym pomysłem okaże się bawełniana opaska pin-up czy nieco cieplejszy turban w zestawie z kominem pod szyje. Jeśli jest chłodniej, należy ubrać malucha na cebulkę, tzn. zakładając kilka warstw, np. body, bluza i sweterek. Jeśli sami zakładamy zimową kurtkę, dziecku potrzebny będzie kombinezon. Do przykrycia najlepiej kocyk minky z wypełnieniem.

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Planując pierwszy spacer z noworodkiem, trzeba wziąć pod uwagę kondycję zdrowotną dziecka i matki. Duże znaczenie ma pora roku, w której dziecko przyszło na świat. Gdy za oknem jest słoneczna pogoda, na pierwszy spacer z noworodkiem można się wybrać już kilka dni po jego przyjściu na świat, w godzinach, w których nie panują największe upały. W jesieni i zimie pogoda bywa kapryśna, więc trzeba się zaopatrzyć w folię na wózek, parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy. Spacer zimową porą może budzić wiele wątpliwości. Jeśli termometr wskazuje temperaturę poniżej -5°C i wieje silny wiatr, lepiej zrezygnować z pierwszych spacerów. Przy -10°C, nawet przy bezwietrznej pogodzie, również lepiej pozostać w domu. Jeśli dziecko przyszło na świat w zimie, to przed pierwszym spacerem zaleca się werandowanie. Pierwszy spacer noworodka może trwać od 30 do 40 minut. Wydłużamy go w zależności od pogody. Zimą do jednej godziny, a w piękne lato – nawet do trzech. Zwykle małe dzieci lubią spacery i często je po prostu przesypiają. Nie należy jednak wychodzić z dzieckiem na spacer, jeśli ma gorączkę lub kaszel. Zwykły katar jednak nie jest przeszkodą, ponieważ chłodne powietrze obkurcza śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. 
 

wstecz